NEAFCS 2018 National Award Winners


Click here to access a list of all of the 2018 Winners as a PDF.
Click here to access the PDF of the 2018 Award Program Booklet.

Below you will find our virtual display of the National Award winners for 2018. Links to their winning applications are listed with each winner for your convenience. 

 Photos  National Winner Details

 

Clean and Healthy Families & Communities Award

National Winners:
Linda Beech & Team, Kansas
"High Speed Handwashing Saves Time, Water and Health in North Central Kansas"
Award Submission: File 1, File 2, File 3

Morgan Rousseau & Team, Kentucky
"Downsizing and Organizing Your Home"
Award Submission: File 1, File 2, File 3

2nd Place Winner: Katherine Jury, Kentucky

 

Communications Educational Curriculum Package Award

1st Place National Winner:
Susan Moore & Team, Georgia
"There's No Excuse for Child Abuse"
Award Submission: File 1, File 2

2nd Place National Winner: Cynthia Clampet & Team, Oklahoma
3rd Place National Winner: Jeannie Nichols & Team, Michigan

 

Communications Educational Publications Award

1st Place National Winner:
Jovita Lewis & Team, Alabama
"MyPlate For Mom and Baby"
Award Submission: File 1, File 2

2nd Place National Winner: Jessica Vincent & Team, Arkansas
3rd Place National Winner: Donna Krug, Kansas

 

Communications Educational Technology Award

1st Place National Winner:
Carol Schwarz & Team, Nebraska
"Helping Consumers Understand Food Labels and Claims"
Award Submission: File 1, File 2, File 3

2nd Place National Winner: Patricia Carroll & Team, Wisconsin

Communications Internet Education Technology Award

1st Place National Winner:
Anita Herring & Team, Minnesota
"Military Families Learning Network FT/PF Generations Webinars & Wrap Arounds"
Award Submission: File 1, File 2

2nd Place National Winner: Carol Schwarz & Team, Nebraska
3rd Place National Winner: Sherri Cirignano, New Jersey

 

Communications Newsletters Award

1st Place National Winner:
Jewell Marie Miller & Team, Arkansas
"The Child Care Extension Newsletter"
Award Submission: File 1, File 2, File 3

2nd Place National Winner: Jocelin Villarreal & Team, Texas
3rd Place National Winner: Brenda Cockerham & Team, Kentucky

 

Communications Photography Award

1st Place National Winner:
Layne Langley, Louisiana
"Green Thumb Club"
Award Submission: File 1

2nd Place National Winner: Lorrie Coop, Texas
3rd Place National Winner: Jenny Aviles Rodriguez & Team, Florida

 

Communications Radio/Podcast Program Award

1st Place National Winner:
Leslie Workman, Kentucky
"Prepare to Care"
Award Submission: File 1File 2

2nd Place National Winner: Darlene Hopkins, Texas
3rd Place National Winner: Carin Walton Booth, Georgia

 

Communications Television/Video Program Award

1st Place National Winner:
Susan Howington & Team, Georgia
"Garden Delights"
Award Submission: File 1

2nd Place National Winner: Katherine Shumaker & Team, Ohio
3rd Place National Winner: Elizabeth Shepard & Team, Florida

 

Communications Written Press Releases Award

1st Place National Winner:
Julie Garden-Robinson, North Dakota
"Prairie Fare"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Kathleen Byrnes, Kentucky
3rd Place National Winner: Keishon Thomas, Georgia

 

Community Partnership Award

1st Place National Winner:
Chelsey Byers Gerstenecker, Illinois
"Building Rural Community Partnerships to Increase Adults Healthy Brain Habits"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Jheri-Lynn McSwain, Texas
3rd Place National Winner: Denise Continenza, Pennsylvania

 

Dean Don Felker Financial Management Award

1st Place National Winner:
Barbara O'Neill, New Jersey
"Professional Development Programs for New Jersey Financial Educators"
Award Submission: File 1

2nd Place National Winner: Brenda Schmitt & Team, Iowa
3rd Place National Winner: Cynthia Clampet & Team, Oklahoma

 

Early Childhood Child Care Training Award

1st Place National Winner:
Karen Jungman & Team, Texas
"Week of the Young Child Conference"
Award Submission: File 1File 2

2nd Place National Winner: Susan Moore & Team, Georgia

 

Educator of the Year

National Winner:
Lorrie Coop, Texas
"Educator of the Year"
Award Submission: File 1

 

Environmental Education 

1st Place National Winner:
Lief Albertson, Alaska
"Lead Exposure from Harvested Game Meat"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Jheri-Lynn McSwain & Team, Texas
3rd Place National Winner: Eugenia Wilson & Team, Kentucky

 

Excellence in Teamwork

1st Place National Winner:
Jessica Vincent & Team, Arkansas
"Extension Get Fit"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Suzanne Pish & Team, Michigan
3rd Place National Winner: Kristen Sumpter & Team, Georgia

 

Excellence Multi State Collaboration

1st Place National Winner:
Linda Reddish & Team, Nebraska
"Strengthening Co-parenting Education through A Multi-State Approach"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Sharolyn Flaming Jackson & Team, Kansas
3rd Place National Winner: Erin Yelland & Team, Kansas

 

Extension Housing Outreach Award

National Winners:
Alva Faris, Kentucky
"Healthy Homes Inside and Outside"
Award Submission: File 1File 2, File 3

 

 

 

Melanie Thomas & Team, Florida
"Homeflow: Creating and Maintaining Healthy Families and Homes"
Award Submission: File 1File 2, File 3

 

Family Health & Wellness Award

1st Place National Winner:
Karim Martinez & Team, New Mexico
"Kitchen Creations: A Cooking School for People with Diabetes and their Families"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Wendy Lynch & Team, Florida
3rd Place National Winner: Whitney Hilterbran, Kentucky

 

Florence Hall Award

1st Place National Winner:
Barb Struempler & Team, Alabama
"ALProHealth: A Road to a Healthy Alabama"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Sally Garrett & Team, Texas
3rd Place National Winner: Lynda Spence, Florida

 

Food Safety Award

1st Place National Winner:
Joan Gray-Soria & Team, Texas
"Food Safety Award"
Award Submission: File 1File 2

2nd Place National Winner: Lorrie Coop, Texas
3rd Place National Winner: Judith Corbus & Team, Florida

 

Greenwood Frysinger Award

National Winner:
Alyssa Anderson & Team, North Carolina
"Alyssa Anderson Greenwood Frysinger Award"
Award Submission: File 1File 2

 

 

Human Development/Family Relationships

1st Place National Winner:
Lori Zierl & Team, Wisconsin
Parenting Goes Digital"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Molly Hofer & Team, Illinois
3rd Place National Winner: Matti Daniels & Team, Kentucky

 

Innovation in Programming

1st Place National Winner:
Dayna Parrett & Team, Kentucky
"POP Club Gets Youth Excited About Farmers' Market"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Amy Ressler, Texas
3rd Place National Winner: Chelsey Byers Gerstenecker & Team, Illinois

 

Marketing Package Award

1st Place National Winner:
David Buys & Team, Mississippi
"The Mississippi Healthy Homes Initiative: A Marketing Success Story"
Award Submission: File 1

2nd Place National Winner: Joey Peutz & Team, Idaho
3rd Place National Winner: Lynda Spence, Florida

 

Mary W. Wells Memorial Diversity Award

1st Place National Winner:
Shailja Mathur & Team, New Jersey
"South Asian Health Awareness About Stroke (SAHAS)"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Joyce Senior & Team, Oregon
3rd Place National Winner: Cheryl Bush & Team, Delaware

 

Master Family & Consumer Sciences Volunteer Award

National Winner:
Michelle Bonicelli & Team, Oklahoma
"Master Wellness Volunteer Program a success in Tulsa County"
Award Submission: File 1File 2, File 3

 

Past Presidents New Professional Award 

National Winner:
Karla Belzer, Illinois
"Past Presidents Award - Karla Belzer"
Award Submission: File 1File 2, File 3

 

 

Program Excellence Through Research Award

1st Place National Winner:
Bryce Jorgensen, New Mexico
"Responsible Spending Behaviors: From Research to Practice"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Barbara O'Neill & Team, New Jersey
3rd Place National Winner: Katie Funderburk & Team, Alabama

 

School Wellness

1st Place National Winner:
Holly Black & Team, Texas
"Learn, Grow, Eat & Go!"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Katherine Soule & Team, California
3rd Place National Winner: Mary Schroeder & Team, Minnesota

 

Snap-Ed/EFNEP Educational Program

1st Place National Winner:
Mandy Patrick & Team, Texas
"Learn, Grow, Eat, Go! - East Texas"
Award Submission: File 1File 2, File 3

2nd Place National Winner: Alicia Powers & Team, Alabama
3rd Place National Winner: Lisa Franzen-Castle & Team, Nebraska

 

Social Media Education

1st Place National Winner:
Elisa Shackelton & Team, Colorado
"Eat More Greens in 2017 Campaign"
Award Submission: File 1File 2

2nd Place National Winner: Pamela Turner & Team, Georgia
3rd Place National Winner: Sondra Parmer & Team, Alabama

 

Social Media Education - Online Video

1st Place National Winner:
Chelsea Stevens & Team, Texas
"Dinner Tonight! Video Demonstrations"
Award Submission: File 1File 2

2nd Place National Winner: Amanda Christensen, Utah
3rd Place National Winner: Wenqing Xu & Team, Louisiana

 

© Copyright 2018, NEAFCS. All rights reserved.
325 John Knox Rd. Suite L103
Tallahassee, FL 32303
P: (850) 205-5638 / F: (850) 222-3019